Berk Hayvancılık
Charollais Koyunu
Charollais Koyunu

Anavatanı Fransa’nın Saone et Loire bölgesi olan Charollais koyunu, son zamanlarda en gözde koyun çeşitlerinden biri. Genellikle eti için yetiştirilen bu koyun, birçok ülkede yağsız kuzu eti için kullanılıyor. Bu koyun ırkının en önemli özelliği ise kuzularının erken yetişmesi ve etinin yağsız olması. Bu nedenle yetiştiriciler ve tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca sütü de normal koyuna göre daha fazla.

Tarihçesi

Irkın orijini Fransa’nın ünlü Charolais sığırlarının yetiştirildiği bölge olan Saone et Loire’dır. Irk 19. yüzyılda yerli ırkların İngiliz Dishley Leicesterile melezlenmesi ile geliştirilmiştir. O zamandan beri sürü saf olarak koyun ve sığırı ile ünlü bölgede saf yetiştirildi. Irk ilk defa 1976 yılında İngiltere’ye ithal edildi ve aynı zamanda pek çok Avrupa ülkesi, Çin ve Afrika, Kanda ve Amerika Birleşik Devletlerine de götürülmüştür. Ülkemizde gerek kaçak yollarla edinilen damızlıklar gerekse dondurulmuş sperma ile gerek latraskopik gerekse de vajinal yöntemle uygulamalarla çoğaltılmaya çalışılmıştır.

Özellikleri
Charollais KoyunuTamamen kuyruksuz olması ile ülkemizde tektir.
180 KG canlı ağırlığa ulaşmaları
Etinde sinir oranı en düşük koyun cinsi olması(dananın sırt eti gibi)
Etinde en düşük yağ oranı ile tek olması
Etteki kolesterol oranı en düşük koyun cinsi olması
120. gün canlı ağırlık 55-70kg olması
Tek doğan erkeklerde günlük artışın 680gr a kadar yükselmesi
Karkastaki görüntüsünde arka but benzersiz olması
Bakım kolaylığı ile buğday samanının en irisiyle dahi beslenme
6 ayda bir çiftleşme kızgınlık döneminin 10 ay olması
Doğan kuzularda 4.5 aylıkken ergenliğe ulaşması
Ergin koyunların aralık ayındaki kuzu verimi ortalama % 210-240’tır. Bu oran Şubat’da %280-290’ye yükselir. Kuzular 5 aylık yaşta koça gelmekte ve kuzu verimleri %130 üzerindedir.
Laktasyondaki süt miktarı 320 litre

Charollais Koyunu

Aktif ve verimli koç - Charollais koç çalışkan olduğu için ünlüdür. 7 aylıkken cinsel yolla olgunluğa ulaşması ve yılın en çalışacak koçu olmasıdır. Charollais koç 6 ya da 7 sezondur için çalışacak ve birçok 10 yıldan daha fazla yaşayacaktır.Tüm koyunlarda terminal baba olduğu tesbit edilmiştir. Yani tüm koyunlara koçluk yaptığında sürünün et ve süt verimini arttırmaktadır. Oysa ülkemizde 6-7 sezon doğuracak koyun veya iş yapacak koç bulmak çok zordur.

Kolay kuzulama - Cins iskelet yapısı; Ağır kemiksiz, geniş omuzlar ve kalçalar olduğundan kolay kuzular.İlk doğumlarında bile inanamaycağınız doğumlar gerçekleşir.

Sağlam’ın dinç kuzular - Kuzular melemeleri ettik emmeye hazır doğarlar, Düz yukarı Kendi ayakları üzerinde bulunmaktadır. Avrupa’da bu kuzulara doğ ve git anlamına gelen bir deyim kullanılır.

Hızlı büyüme - Charollais için büyüme oranları kuzu mükemmeldir. Onların uzunluğu, geniş bel ve iyi arka kalçaları, iyi etli kuzu demek. Tek kuzularda sadece 8 hafta içinde 40kg ağırlıkları elde edebilirsiniz

Çoğalabilirlik - cins çok güçlü özellikleri vardır. 180 ortalamada% Aralık ayında lambing Olgun koyunu; Şubat ayında% 220 – 210 . dişi kuzuların üzerinden 7 ay geçtikten sonra koç alacaklar % 130 + ‘da kuzu olacaktır.Koyunların uzun bir üreme sezonu vardır.

 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Holstein
- Romanov Koyunun
- Merinos
- İle de france
- Dorper Koyunu
- Simental
- Limuzin
- Charolais
- Belçika Mavisi
- Texel Koyun
 
 
Pro WEB